
Kuva: Pasi Rytkönen

KATRIINA HONKANEN
Toinen maailma
TEXCDS 1205
ISRC: FI-TXD-26-00047
EAN: 6417698043266
Kesto: 3:44
Säv. & san.: Katriina Honkanen
Sov. Honkanen, Tenhunen, Pekkonen, Nordlund, Padilla
Katriina Honkanen: laulu
Ilkka Tenhunen: sähkökitara
Safka Pekkonen: Fender Rhodes
Juuso Nordlund: basso
Ricardo Padilla: perkussiot
Julkaisu: 18.09.26
Julkaisuvapaa
(p) & (c) 2026 Texicalli Records Oy
Toinen maailma on Katriina Honkasen upea single tulevalta juhla-albumilta.
40-vuotistaiteilijajuhlaansa (hän valmistui Teatterikorkeakoulusta vuonna 1986) viettävän Katriina Honkasen kymmenes albumi Enkelin lihaa ilmestyy 9.10.2026. Albumin musiikki sekoittaa vapaasti vaikutteita argentiinalaisesta tangosta Lähi-idän musiikkiin sekä rockista folkiin. Tämä kudelma luo omanlaisensa musiikillisen maailman ja vie tarinan toiseen ulottuvuuteen. Musiikki on silti helposti lähestyttävää ja samaistuttavaa – siinä on vahva rytminen ote ja juurevaa soittoa.
Enkelin lihaa on Katriinan neljäs Texicalli Recordsille levyttämä albumi. Aikaisemmat olivat ”Valo lentää” (2001), 7 (2003) ja Halla (2009).
Musiikki tuli Katriinan elämään vahvasti 1970-luvulla The Beatlesin innoittamana: hän soitti kitaraa ja lauloi jo teini-iässä. Vaikutteita hän sai myös naislauluntekijöiltä, kuten Joni Mitchelliltä ja Rickie Lee Jonesilta. Ensimmäinen single Kaipauksen alku / Joutsenlaulu ilmestyi vuonna 1987 (Megamania), ja debyyttialbumi Uni vuonna 1990.
Tsekkaa!
DIGIPALVELUT
